Závlaha zahrady – zeleninaZávlaha listových a salátových zelenin. Po vysetí za sucha se zabezpečí závlahou včasné vzejítí. Během vegetace se musí záhony pravidelně a vydatně zavlažovat závlahovými dávkami 20 mm.

Závlaha košťálových zelenin. Zavlažuje se od výsadby až do sklizně dávkami 20 – 30 mm. Poruchy v zásobování rostlin vodou vedou ke snížení jakosti a výnosu.

Závlaha plodových zelenin. Záhony na zahradě se zavlažují před výsevem nebo výsadbou. V době vegetace se zavlažuje podle potřeby od konce května, pokud teploty nejsou na jaře pod 11 °C a v létě pod 14 °C, do konce sklizně. S intenzivní závlahou se započne v době nasazování a první sklizně plodů. Během měsíce se uskutečňují až 3 závlahové dávky po 20 mm.

Závlaha kořenových zelenin. Zahrada se zavlažuje se podle potřeby po celé vegetační období, zejména však v době narůstání kořenů či bulev, tj. u raných druhů a odrůd v červnu, u pozdnějších v červenci a srpnu, popř. v září (celer). Závlahové dávky po výsevu a na počátku vývoje nemají být vysoké (10 – 20 mm). Teprve po zastínění půdy listy rostlin se dávka zvýší na 30 mm.

Závlaha cibulových zelenin. Je nutná na vysychavých půdách, kde podmiňuje úrodu. Potřeba vody je zvláště vysoká v první polovině vegetace, kdy nedostatek vláhy zpomaluje růst. V této době se zavlažuje pravidelnými menšími závlahovými dávkami (20 mm), jejichž počet (4 – 7) závisí na počasí.

Závlaha zahrady – luskové zeleniny. Kritickým vláhovým obdobím je druhá polovina období kvetení, tj. tvorby plodů. Závlaha v tomto období zvyšuje výnosy. Do doby kvetení je nutná závlaha pouze při nedostatku vláhy v půdě. Závlahové dávky se volí menší (20 mm), ale častější.

Tagy:

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka