Závlaha zahrady – zeleninaZávlaha listových a salátových zelenin. Po vysetí za sucha se zabezpečí závlahou včasné vzejítí. Během vegetace se musí záhony pravidelně a vydatně zavlažovat závlahovými dávkami 20 mm.

Závlaha košťálových zelenin. Zavlažuje se od výsadby až do sklizně dávkami 20 – 30 mm. Poruchy v zásobování rostlin vodou vedou ke snížení jakosti a výnosu.

Závlaha plodových zelenin. Záhony na zahradě se zavlažují před výsevem nebo výsadbou. V době vegetace se zavlažuje podle potřeby od konce května, pokud teploty nejsou na jaře pod 11 °C a v létě pod 14 °C, do konce sklizně. S intenzivní závlahou se započne v době nasazování a první sklizně plodů. Během měsíce se uskutečňují až 3 závlahové dávky po 20 mm.

Závlaha kořenových zelenin. Zahrada se zavlažuje se podle potřeby po celé vegetační období, zejména však v době narůstání kořenů či bulev, tj. u raných druhů a odrůd v červnu, u pozdnějších v červenci a srpnu, popř. v září (celer). Závlahové dávky po výsevu a na počátku vývoje nemají být vysoké (10 – 20 mm). Teprve po zastínění půdy listy rostlin se dávka zvýší na 30 mm.

Závlaha cibulových zelenin. Je nutná na vysychavých půdách, kde podmiňuje úrodu. Potřeba vody je zvláště vysoká v první polovině vegetace, kdy nedostatek vláhy zpomaluje růst. V této době se zavlažuje pravidelnými menšími závlahovými dávkami (20 mm), jejichž počet (4 – 7) závisí na počasí.

Závlaha zahrady – luskové zeleniny. Kritickým vláhovým obdobím je druhá polovina období kvetení, tj. tvorby plodů. Závlaha v tomto období zvyšuje výnosy. Do doby kvetení je nutná závlaha pouze při nedostatku vláhy v půdě. Závlahové dávky se volí menší (20 mm), ale častější.

Tagy:


Napište komentářDalší kategorie: