Závlaha zahradních ovocných stromů a vinné révyZávlaha jádrovin. Jabloně i hrušně se zavlažují v období od května do srpna, zejména v červnu a červenci. Závlaha v srpnu a později do opadu listí prodlužuje vegetaci a nepříznivě ovlivňuje vyzrávání plodů a dřeva. Podzimní zálivka po opadu listí v případě sucha je důležitá pro dobré přezimování. Nejvhodnějším způsobem je brázdový podmok. Při závlaze postřikem nesmí být rozdíl mezi teplotou vzduchu a vody větší než 8 – 10 °C. Závlahová dávka musí zabezpečit provlažení půdní vrstvy do hloubky 30 – 60 cm, proto se dodává 50 mm vody i více. Mladé výsadby do plodnosti se zavlažují podle potřeby od června do srpna. Jejich vláhová potřeba je asi o 20% menší než u plodné výsadby. Zavlažuje se méně často, ale důkladně, závlahovými dávkami 50 mm a většími.

Závlaha peckovin. Brosvkoně se zavlažují podle potřeby od května až do 15 dnů před předpokládaným termínem sklizně. Meruňky se zavlažují podle potřeby v květnu a červnu, kdy dostatek vláhy ovlivňuje vývoj plodů, v červenci se závlaha přeruší a v srpnu se závlahou ovlivňuje tvorba květních pupenů. Třešně a višně se zavlažují podle potřeby v květnu (ovlivnění tvorby květních pupenů) až do 14 dnů před sklizní a po sklizni se pokračuje až do konce srpna. Švestky a ušlechtilé slívy se zavlažují od května do sklizně podle potřeby. V suchém období může závlaha postřikem způsobit u červeného a modrého ovoce pukání plodů.

Závlaha zahrady – drobné ovoce. Rybíz, angrešt a maliník se zavlažují podle potřeby od května do srpna. Výnos ovlivňují zejména závlahové dávky před dozráním a během dozrávání. Závlaha v červenci zabezpečuje také vývoj květních pupenů. Postřikem se zavlažuje v ranních hodinách. V scuhém období však může postřik způsobit praskání plodů. Závlahové dávky činí 30 – 40 mm.

Závlaha jahodníku. Zahrada se zavlažuje se podle potřeby od května do počátku září (4 – 6 závlahových dávek). Závlaha krátce před květem zvyšuje počet plodů. Největší vláhová potřeba je v době vývinu plodů a v době sklizně, kdy se také závlahou nejvíce ovlivní výnos. V době sklizně je možno zavlažovat jen tehdy, když jsou plody podložené, a to v dopoledních hodinách, aby plody rychle oschly. Závlaha koncem léta má význam pro zesílení kořenů a dobré přezimování rostlin. Velikost závlahových dávek se volí 20 – 30 mm. Při zakládání výsadby je účelné záhon 1 – 2 dny předem důkladně zavlažit a po výsadbě podle potřeby zavlažovat každý 3. – 4. den závlahovou dávkou 20 mm. Nejvhodnější je závlaha brázdovým podmokem.

Závlaha révy vinné. Závlahou zahrady v období diferenciace květních pupenů v květnu a před počátkem růstu bobulí v červnu se zabezpečuje výnos v následujícím roce. Výlučný vliv na výnos v daném roce má závlaha v období růstu bobulí v červenci a počátkem srpna a při jejich dozrávání v srpnu a září. Zavlažuje se méně často většími závlahovými dávkami, tj. 50 mm i více.

Tagy:

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka