Závlaha zahradních ovocných stromů a vinné révyZávlaha jádrovin. Jabloně i hrušně se zavlažují v období od května do srpna, zejména v červnu a červenci. Závlaha v srpnu a později do opadu listí prodlužuje vegetaci a nepříznivě ovlivňuje vyzrávání plodů a dřeva. Podzimní zálivka po opadu listí v případě sucha je důležitá pro dobré přezimování. Nejvhodnějším způsobem je brázdový podmok. Při závlaze postřikem nesmí být rozdíl mezi teplotou vzduchu a vody větší než 8 – 10 °C. Závlahová dávka musí zabezpečit provlažení půdní vrstvy do hloubky 30 – 60 cm, proto se dodává 50 mm vody i více. Mladé výsadby do plodnosti se zavlažují podle potřeby od června do srpna. Jejich vláhová potřeba je asi o 20% menší než u plodné výsadby. Zavlažuje se méně často, ale důkladně, závlahovými dávkami 50 mm a většími.

Závlaha peckovin. Brosvkoně se zavlažují podle potřeby od května až do 15 dnů před předpokládaným termínem sklizně. Meruňky se zavlažují podle potřeby v květnu a červnu, kdy dostatek vláhy ovlivňuje vývoj plodů, v červenci se závlaha přeruší a v srpnu se závlahou ovlivňuje tvorba květních pupenů. Třešně a višně se zavlažují podle potřeby v květnu (ovlivnění tvorby květních pupenů) až do 14 dnů před sklizní a po sklizni se pokračuje až do konce srpna. Švestky a ušlechtilé slívy se zavlažují od května do sklizně podle potřeby. V suchém období může závlaha postřikem způsobit u červeného a modrého ovoce pukání plodů.

Závlaha zahrady – drobné ovoce. Rybíz, angrešt a maliník se zavlažují podle potřeby od května do srpna. Výnos ovlivňují zejména závlahové dávky před dozráním a během dozrávání. Závlaha v červenci zabezpečuje také vývoj květních pupenů. Postřikem se zavlažuje v ranních hodinách. V scuhém období však může postřik způsobit praskání plodů. Závlahové dávky činí 30 – 40 mm.

Závlaha jahodníku. Zahrada se zavlažuje se podle potřeby od května do počátku září (4 – 6 závlahových dávek). Závlaha krátce před květem zvyšuje počet plodů. Největší vláhová potřeba je v době vývinu plodů a v době sklizně, kdy se také závlahou nejvíce ovlivní výnos. V době sklizně je možno zavlažovat jen tehdy, když jsou plody podložené, a to v dopoledních hodinách, aby plody rychle oschly. Závlaha koncem léta má význam pro zesílení kořenů a dobré přezimování rostlin. Velikost závlahových dávek se volí 20 – 30 mm. Při zakládání výsadby je účelné záhon 1 – 2 dny předem důkladně zavlažit a po výsadbě podle potřeby zavlažovat každý 3. – 4. den závlahovou dávkou 20 mm. Nejvhodnější je závlaha brázdovým podmokem.

Závlaha révy vinné. Závlahou zahrady v období diferenciace květních pupenů v květnu a před počátkem růstu bobulí v červnu se zabezpečuje výnos v následujícím roce. Výlučný vliv na výnos v daném roce má závlaha v období růstu bobulí v červenci a počátkem srpna a při jejich dozrávání v srpnu a září. Zavlažuje se méně často většími závlahovými dávkami, tj. 50 mm i více.

Tagy:


Napište komentářDalší kategorie: