Výchova kuřátekPoužije-li se k líhnutí vajec vlastní produkce, začíná starost o kuřátka vlastně již před snesením násadových vajec. Kromě všech požadavků kladených na dobré a zdravé nosnice a kromě řádného oplodnění vajec musíme se postarati také o to, aby zárodek našel ve vejci všechny předpoklady k řádnému vývinu. Dobře vyvinutá a dobře vylíhlá kuřátka dávají předpoklad pro další zdárný vývin. Slepice, od nichž nasazujeme vejce, mají míti k disposici dostatek minerálních látek, hlavně vápníku, aby i zárodek našel ve vejci dostatek těchto látek k vytvoření kostí a peří. Velmi důležitá je pastva a není-li jí, tedy přikrmování zelenou pící, hlavně naklíčeným ovsem, jehož lecithin je důležitý při vývinu a výživě nervového systému. Tyto okolnosti jsou důležité zvláště pro chovatele, jichž drůbež je uzavřena na malých, často k tomu ještě vydlážděných dvorcích.

Staré pravidlo, že co se zamešká v mládí, ničím se již nedá dohonit, je u kuřat právě tak pravdivé, jako u všech zvířat. Vylíhnutá kuřátka necháme nejméně 24 hod. hladovět. Po této době se jim předloží první krmení a čistá, odražená voda. Mléko se v prvních týdnech nemá předkládat. Za krmivo se nejlépe hodí jemný kukuřičný, pšeničný neb ječmenný šrot, z něhož se mouka vyssála. Význam kukuřice při výchově kuřat není dosud doceněn a proto nemá kukuřičná drť v krmení scházet. Krmí-li se proso, má se již z úsporných důvodů krmit neloupané. Krmivo nemá býti nikdy jednostranné, neboť čím častěji a čím více změny kuřátka mají, tím více žerou a rostou. Aby kuřátka měla stále dosti a různé potravy, je nejlépe zhotovit pro ně z několika prkének samočinné krmítko, které se naplní na několik dnů následující směsí: 40 proc. kukuřičného šrotu, 25 procent čistých, hrubých otrub pšeničných, 25 procent vyssátého šrotu ječmeného, 10 procent treskové moučky a něco rozdrceného dřevěného uhlí. Tato směs se samozřejmě musí dobře promíchat. Dostatek čisté vody a říčního písku musí míti kuřátka stále k disposici. U odrostlejších kuřat, která mají býti rychle vykrmena, se osvědčuje méněcenná rýže vařená v mléce. Rýže se může krmit jen tam, kde jsou laciné druhy k dostání.

Jednou ze základních podmínek zdárné výchovy kuřat je slunce a pastva. Všelijaká skla, o nichž se tvrdí, že propouští ultrafialové paprsky, se v praksi dosud neosvědčila a nedoznala také rozšíření a proto musíme klásti celou váhu na působení přímých slunečních paprsků. Čím více přímých paprsků jarního slunka a čím více pastvy při správném krmení, tím lepší výsledky v každém směru.

Tagy: ,


Napište komentářDalší kategorie: