Slepice mechelenky, malineskéČlánek z roku 1913.

Každá liška svůj ocas chválí a která ho nemá, říká, že je líp bez něho. Podobně má každý chovatel slepic rád svůj druh slípek a považuje ho za nejlepší. I nastává tedy otázka, který druh slepic je nejlepší a nejužitečnější?
Odpoveď na otázku tu je snadná. Nejlepší druh je ten, který snáší vejce v zimě a hodí se nejlíp k výkrmu.
Malínská slepice, již Němci nazývají “mechelnskou”, požívá v kruzích drůbežnických co dobrá nosička vajec v zimě a co výborná masitá slepice nejlepší pověsti.

Malínská slepice (francouzsky Coucou de Maline) pochází z Belgie a odvozuje své jméno od města Malína (německy Mecheln). Více než 10 let tomu co byla slepice ta uvedena do Německa a také k nám.

Malineské slepice vyskytují se hlavně ve dvou barvitostech a sice v bílé a krahujcovité. Zcela ojediněle objevují se v Belgii také jinobarevné slepice malínské. Krahujcovité jsou nejtěžší a také pro praktickou barvu nejvíc zastoupeny. Tato krahujčí barva nesmí se stotožňovati s pruhy slepice plymútky; tmavé skvrny v krahujcovité barvě malínských slípek představují jaksi jen stín, neboť peří malínských slípek je bujné a sypké, proto také teplé a mohou se i v nejtužší zimě v kurníku z tenkých prken chovati, jsou-li jen před průvanem chráněny.

Slepice malineské vzdorují velice mrazu a jsou skromné. Letora jejich je klidná a důvěrná. Sedí záhy na jaře na vejcích a jsou dobrými matkami a průvodkyněmi. Dostačí pouze nízká ohrada, aby se jim zamezil přístup k zapovězeným místům.

Slepice dosahují váhy 3 – 4.5 kg, kohout 3.5 – 5 kg. Klidná letora jejich přispívá podstatně k tomu, že zvířata při mírné spotřebě zobu dosáhnou vysoké váhy. Slepice mechelenky rostou velice rychle, vykrmí se velmi brzy, a kuřátka jsou v krátké době tak masitá, že slouží za výtečnou pečeni.

Maso malínských slepic je nevšedně lahodné a malínští kapouni požívají evropské pověsti. Jednotlivá masová vlákna jsou stejnoměrně tukem prorostlá, ba i starší kohouti poskytují skutečně dobrou pečeni.

Ale slepice mechelenky nehodí se pouze k chovu na maso, nýbrž jsou i dobré nosičky, zejména v zimní době, avšak není radno je kukuřicí k tomu cíli krmiti.

Vejce jejich jsou nahnědlo-žluté barvy, střední velikosti; vynikají zvláštní libochutí a tvoří lahůdku na každé tabuli a jelikož jsou na podzim neb v zimě snášena, jsou ve vysoké ceně a všude hledána.

Že jsou malínské slepice pilnými nosičkami, dokázal Fr. Otoo v Dolních Lesnicích u Drážďan. Při zevrubné kontrole sklopnými kukaněmi zjistil, že tři jeho malínské slepice snesly v prvním roce snášení 210, 204 a 197 vajec.

Tagy: ,

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka