Sazečka cibule – vybíhání do květuVYBÍHÁNÍ SAZEČEK CIBULE KUCHYŇSKÉ DO KVĚTU
Pokud vám na záhoně vybíhá z celé sadby cibule kuchyňské jen pár cibulek (tady pánovi poze jedna), pak jste zasadili příliš velké sazečky. Sázejí se cibulky o průměru 4 – 10 mm a 10 – 15 mm, větší nad 20 mm již k výsadbě nepoužíváme, protože vybíhají do květu a nevytvářejí větší cibule vhodné k uskladnění. Maminka jim říkala cibuláče, protože nevytvářejí cibuli, ale semeno.

Máme 3 možnosti, co s nimi:
1. vytrhnout a spotřebovat nazeleno,
2. vylomit květní výhon, sklízet zelenou nať a pozorovat, co vyroste (dřevnatá, podlouhlá, dělená cibule).
3. nechat ji růst, ať vykvete a přináší radost včeličkám a všelijakému hmyzu. Semeno pak nepoužívejte, pokaždé by kvetla 2. rokem, jako sazečka (na semeno se nechávají vybrané cibule typické pro danou odrůdu, které uskladněné dobře přezimují a nevybíhají, nejsou napadené..). Ovšem, pokud necháváte na semeno – semenaříte – už jinou odrůdu cibule kuchyňské, květní výhon vylomte, protože cibule je cizosprašná!

Vybíhá vám do květu celá sadba? Pak cibulky prošly jarovizací, což se stává u časné jarní výsadby, kdy chladné až mrazivé dny ukončí brzy zasazeným cibulím první růstové období a předčasně přecházejí do období reprodukčního – vybíhají do květu. Někdo je doporučuje sázet koncem března až začátkem dubna, jiný po 15. a bezpečně po 20. dubnu, pak prý už opravdu nevykvetou…Jarovizace neboli vernalizace využívají zahradníci pro prodej rychlených, kvetoucích cibulovin 🌷🌷🌷

Stalo se vám už někdy, že vykvetla celá sadba nebo spíš jen pár rostlin?

 

Cibule sazečka květ

Tagy:
Další kategorie: