Recepty z angreštuZeleného a žlutého angreštu můžeme dobře použít na kompot, jam i marmeládu. Červený angrešt při konservaci ztrácí barvu, a proto se na kompot méně hodí. Nepřezrálý angrešt je vhodným materiálem na jamy a marmelády, protože má hodně kyselin a pektinů. Hodí se také do ovoce zahuštěného a do povidel z ovocných směsí, zejména tam, kde chybějí pektiny. Na šťávu a na mošty se angrešt hodí méně; jeho šťáva není barevná a má slizovitý vzhled a chuť.

ANGREŠTOVÝ KOMPOT
5 kg ovoce, 75 dkg cukru, 1,5 l vody. Sterilujeme 20 minut při 85 °C.
Zralý, ale ještě tvrdý angrešt zbavíme okvětí a stopek, propícháme, zalijeme vlažným cukerným roztokem a pomalu zahříváme, až bledne a ztrácí barvu. Pak angrešt odcedíme a zchladíme ve studené vodě. Odkapaný angrešt narovnáme do sklenic, zalijeme prochladlým cukerným roztokem, v kterém jsme jej spařovali, a sterilujeme.

ANGREŠTOVÝ JAM
1 kg ovoce, 50 – 70 dkg cukru.
Angrešt i cukr rozdělíme na poloviny. Polovinu angreštu umeleme na strojku a dáme rozvařit s polovinou cukru. Druhou část celého nebo na půlky překrájeného ovoce přidáme s druhou polovinou cukru a vaříme, až rosoluje. Vadí-li nám angreštová zrníčka, odstraníme je alespoň zčásti, když rozvařenou první polovinu angreštu prolisujeme.

ANGREŠT ZAHUŠTĚNÝ S JINÝM OVOCEM
Drobné zahradní ovoce jako rybíz, maliny, jahody rozvaříme s větším množstvím angreštu (část můžeme prolisovat), poněkud zahustíme, po případě přisladíme nebo bez cukru dáváme do patentních sklenic a uzavíráme švýcarským způsobem nebo sterilujeme 20 minut při 100 °C.

ANGREŠTOVÁ MARMELÁDA
1 kg měli, 35 – 40 dkg cukru.
Ovoce rozvaříme a prolisujeme nebo můžeme připravit marmeládu i se slupkami a zrníčky. Nejdříve svaříme měl bez cukru, a teprve je-li dostatečně zahuštěna, přidáme cukr a vaříme, až rosoluje.

ANGREŠTOVÁ MARMELÁDA MÍCHANÁ
Přidáme-li do angreštové měli část malin, jahod nebo jiného ovoce, získá na chuti, vzhledu i vůni

Tagy: ,


Napište komentářDalší kategorie: