Pilatka třešňováPilatka je vosička černě zbarvená, 4-5 mm dlouhá, 11 mm v rozpětí. Klade vajíčka od června až do října na listy. Larvy asi 1 cm veliké jsou podobné slimáčkům. Jsou špinavě zelené, povlečené úplně černým inkoustovým hlenem. Housenice skeletují listy s vrchní strany. Kromě na hrušních vyskytují se i na kdoulích, malinách, meruňkách, slívách, švestkách, nejčastěji však na třešních. Když larvy dorostou, zalézají do země, kde přezimují, z jara se zakuklují a v červnu líhne se vosička. Tento škůdce může způsobiti někdy holožír, při čemž spase nejen list, ale i plod. Listy napadené pilatkou zhnědnou.

Listy posypáváme proti tomuto škůdci vápenným prachem nebo dřevěným popelem. Nutno posypávati dvakrát asi po 1/2 hodině, neboť po prvním poprášení larvy vylezou ze slizovitého obalu a nezhynou, kdežto při druhém poprášení zničíme teprve housenice. Místo práškovitých hmot lze stříkati 1,5% tabákovým výtažkem nebo morbafínem. Též lze použiti arsenových přípravků. Na podzim půdu přerýváme a vyháníme na pozemky drůbež, aby larvy v půdě ukryté sebrala.

V době, kdy housenice zalézají do půdy, posypáváme půdu pod stromy jemně mletým kainitem. – Dr. Baudyš z knihy “Nejdůležitější choroby a škůdci ovocného stromoví”.

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka