Nemoci, odchylky a paraziti slepicslepice-nemoci

Kde hledat pomoc

Možná to zní podivně, ale jakmile se vám zdá, že vašim slepicím něco chybí, je nejlepší se obrátit na jiného, zkušenějšího chovatele. Chovatelé slepic, a to hlavně ti, kteří už se chovu věnují mnoho let, nastřádali často větší množství zkušeností a znalostí o slepicích a jejich nemocích než průměrný veterinář, protože ti se často specializují na kočky a psy. Pokud žádného zkušeného chovatele neznáte, nevěříte takovému zdroji nebo vám zkušenější chovatel nedokáže poradit, svěřte se veterináři. Vyplatí se předem si zjistit, který veterinář ve vašem okolí se často zabývá slepicemi.

Škrkavky

Když slepice začnou hubnout a trpí průjmem, je to většinou příznak začervení. Je výhodnější nečekat na tyto příznaky a zvířata preventivně odčervovat, a to každých šest měsíců. Slepice se totiž nakazí červy velice snadno, a to zvlášť ty, které příjdou do styku s volně žijícím ptactvem. Odčervovací prostředky pro slepice se dají snadno rozpustit ve vodě nebo zamíchat do krmiva. Hubnutí a průjem mohou být také příznaky kokcidiózy.

Prevence
Klíčem k předcházení mnohých nemocí je hygiena, větrání, prostor, dostatek pohybu a činnosti, co nejméně stresu a správná výživa.

Příznaky nemocí
– svědění
– lysá místa (ne vždy)
– hubnutí
– průjem
– známky ochrnutí
– nateklé nohy s odstávajícími šupinami
– přerušení snášky
– schoulené sezení (s naježeným peřím)
– odlišná barva trusu
– nechutenství

Čmelíci

Čmelíci se ve dne skrývají v prasklinách a skulinách a v noci vyrazí za hostiteli, tedy slepicemi spícími na hřadech. Živí se krví slepic. Kromě toho, že mohou přenášet různé smrtelné nemoci, mohou oslabit zvláště mladá zvířata a zvířata se sníženou odolností. Určitou ochranou proti čmelíkům je správné postavení kurníku. Stěny a podlaha kurníku mají být co nejhladší, aby se daly co nejlépe čistit. Čištění je třeba provádět pravidelně a důkladně. Pokud už čmelíky v kurníku máte, upravte kurník tak, jak je uvedeno výše, a ošetřete slepice prostředky proti parazitům podle rady veterináře. Tento parazit bývá dost vytrvalý, takže je léčení třeba několikrát opakovat.

Vši

Existují různé druhy vší, ale všechny se chovají stejně. Způsobují hostiteli ukrutné svědění, slepice se začne škrábat a klovat a brzy se jí v peří objeví holá místa. Vši jsou pouhým okem viditelné a existují proti nim veterinární léky, které je třeba opakovaně aplikovat do úplného vyhubení parazitů.

Perožrout, peříš, zápeřník

Těchto několik obtížných cizopasníků se prožírá peřím slepic, takže zvířata poměrně rychle vypadají dost zdecimovaně. Zbavit se těchto cizopasníků je dost obtížné, nikoli nemožné. V každém případě je třeba vyprázdnit kurník a přestěhovat slepice někam jinam. Kurník důkladně vyčištěte a dobře natřete roztokem karbolínu. Slepice je třeba ošetřit směsí 10 dílů lihu, 1 dílu kafrového lihu a trošky salátového nebo olivového oleje. Hlavně ocas a křídla je třeba tímto prostředkem doslova promáčet. Opakujte jednou týdně, vždy ve stejný den. Když zjistíte, že peří začíná normálně růst a neobjevují se žádná nová lysá místa, mohou se zvířata vrátit do původního kurníku. Pozor: v kurníku už nesmí páchnout karbolín, to by totiž špatně dopadlo. Pro slepice je pach karbolínu velmi jedovatý.

Blechy

Nejen psy a kočky obtěžují blechy, také slepice je mohou dostat. Jsou pouhým okem dobře viditelné, a pokud odkryjete peří, okamžitě utečou, někdy uskočí, protože nesnášejí světlo. Blechy se živí slepičí krví a působí velké svědění, což vede k tvorbě lysin, hubnutí a celkově špatnému zdravotnímu stavu. Blechy je třeba likvidovat ve dvou liniích. Jednak je třeba hubit parazity na slepičím těle, a to speciálním sprejem nebo práškem proti blechám, jednak je třeba vystříkat a jinak ošetřit kurník. Zaměřit se jen na slepice, nebo jen na kurník nemá smysl.

Vápenka

Vápenka je u slepic poměrně běžná choroba, která se projevuje “zvápenatěním” nohy. Slepice, které trpí tímto onemocněním, nemají pěkné hladké nohy, ale tlusté, s šedavými otoky mezi “šupinami” na nohou. Šupiny se někdy odchlipují. Vyléčení zvápěnatěných nohou je dlouhodobá a pracná záležitost. Nejdříve je třeba nohy dobře změkčit, čehož docílíme silnou vrstvou mazlavého mýdla nebo glycerínu. Tento prostředek nechejte na noze působit po dobu dvou dnů. Potom dejte nohy do vlažné vody a kartáčujte je pevným kartáčem dočista. Po vysušení nohu namažte prostředkem proti vápence od veterináře. Také kurník je třeba celý ošetřit prostředkem proti vápence.

Kokcidióza

Kokcidie se usazují ve střevech hostitele. Šíří se trusem, nákaze se proto dá předejít dodržováním hygienických zásad. Nemoc může mít mnoho podob, od celkového úpadku a ochrnutí až po absenci vnějších příznaků. Mladá drůbež následkem nákazy kokcidiózou často uhyne. Při podezření na kokcidiózu veterinář nejprve odebere vzorek trusu a prozkoumá ho. Pokud se prokáží kokcidie, je třeba zahájit léčbu medikamenty. Kokcidie jsou poměrně odolné vůči dezinfekci, takže často pomůže až nasypání silné vrstvy vápna na podlahu kurníku. Paraziti se pak vymetou ven i s vápnem. Při nákaze kokcidiózou pečujte zvýšeně o dobrou hygienu a když vstupujete do nenakažených kurníků, noste přezůvky. Nenavštěvujte kurníky jiných chovatelů.

Rýma (akutní koryza)

Rýmu způspobuje bakteriální infekce. Nakažená drůbež těžce dýchá až sípá, slepice mají vlhké nosní dírky a oteklá víčka. Pokud si takových příznaků všimnete u vašich slepic, spojte se s veterinářem. Nemoc se dá úspěšně léčit antibiotiky.

Tagy:


Diskuze

  1. Jiří Novotný

    Dobrý den,

    před několika dny jsem si všiml nemocné slepice v mém chovu, slepice jakoby naprázdno klepe zobákem, nežere, zabil jsem ji a vnitřnosti byly zdravé – játra bez skvrn, žluč zvětšená a vnitřek žaludku byl obarvený žlučí (sytě zelený), mohu poprosit o radu jak léčit takovou slepici, příp. o jakou nemoc jde?
    Děkuji za odpověď. Novotný

Napište komentářDalší kategorie: