Maliny a jich pěstováníVše, co si vsadíte do své zahrádky, musíte ošetřovat, abyste docílil očekávaných výsledků, jen malin si nikdo v mnohých zahrádkách nevšímá. Často slyšíme: “Že jsem vysadil maliny do zahrádky! Osázel jsem je kolem plotu a nyní mám z půl zahrady maliniště. Co s nimi mám dělat? Mám maliny tak husté, že to raději všechno vyhodím.” To jsou bolesti zahrádkářů.

Milý zahrádkáři, podívej se do vzorné zahrádky vzorného zahrádkáře a slyš jeho radu:

Maliny se svými téměř vodorovnými kořeny se rozrůstají daleko od původního stanoviště a poněvadž z kořenů se tvoří nové výhony, zaplevelí pozemek daleko široko. Dobře musíte volit místo, kde chcete maliny vysázet. Maliny potřebují slunné stanoviště s dobrou, výživnou, lehčí půdou. Na příliš suchých místech rostou také, ale málo plodí.

Nejlépe je stanovit malinám místo, někde na konci zahrady u plotu, ale je též možno sázeti je na záhony do řad. Tu musíte na obou koncích řady zatlouci do země kůl a spojit obě strany drátem, takže maliny jsou zabezpečeny proti větrům a nenaklánějí se. Je vždy dobře na každé straně takového záhonku udělati cestičku. Cestička zamezí z části rozrůstání malin. Co naní nebo za ní vyrůstá, musí se ihned vykopnout a máte po největší nepříjemnosti s rozrůstáním malin.

Maliny je nejlépe sázeti na podzim. Jen v krajích studených a drsných na jaře.

Dobře proryté a chlévským hnojem pohnojené rabátko máme připravené. Jakmile objednané maliny dojdou, odřízneme nalomené kořínky a před vysazením kořeny namočíme do kaše ze žluté hlíny, do které přidáme trochu kravince. Výhony malin zkrátí se o jednu třetinu až polovic celkové délky. Tak ošetřené maliny můžeme vysadit.

Z jara jenom okopávejte a čistěte plevel. Kolem cestičky zarazte v létě na 2 m od sebe koly 1 m vysoké a na ně napněte na 50 cm od sebe drát. Takové opatření udrží maliny rovné a nebudou se naklánět na cestu.

Teprvé druhý rok nastane vám práce se zmlazením keřů, což se dělá v únoru, březnu. Všechny staré, zaschlé výhony, jež loňského roku přinesly ovoce, vyřežem. Zaschlé výhony můžeme též vylámat na podzim po sklizni. Všechny slabé loňské výhony odstříháme, takže zbudou jen 3 – 4 nejsilnější pruty, kterým sestřihneme špičku nad prvním, dobře vyvinutým očkem.

Ani maliny nejsou ušetřeny škůdců. A tu doba jarní je nejvhodnější pro ničení škůdců. Zduřeniny prutů, místa, v nichž se prut při větru láme, jsou způsobena dvěma škůdci, bejlomorkou a žlabatkou malínovou, jejichž larvy přezimují v hálkovitých zduřeninách. Napadené pruty musíme odstranit a spálit.

Poněvadž maliny koření mělce, vyžadují častého hnojení, hlavně dusíkatého (chlévská mrva, síran amonný). Přes zimu pohnojte pozemek chlévskou mrvou, kterou na jaře zaryjete. V létě zalejte občas močůvkou. Tak ošetřené maliny dají dobrý užitek a nikdo nemusí na ně hubovat.

Tagy:

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka