Mák – setí, ošetřování, sklizeňTradiční potravina a olejnina příp. surovina na výrobu léčiv. Plodina historicky stará a významná. Pěstovat ho lze v nížinách i v podhůří, především v modré a bílé barvě semen (ta je atraktivní např. pro pekaře).

Mák vyséváme nejlépe po okopaninách hnojených hnojem, do odplevelené půdy, příp. také po jetelovinách; nevhodné jsou obiloviny (zaplevelení a špatná struktura půdy jimi zanechaná). Je-li mák přesto set po obilnině, je dobré hnojit menší dávkou vyzrálého hnoje či kompostu, při vyšší dávce hnojení se však snadno vyvrací (volit polohy chráněné před prudkým větrem).

Vzhledem k drobnému semenu je třeba připravit půdu na setí velmi jemně – zahradnicky. Po podzimní orbě na jaře vláčíme a smykujeme, aby šlo sít mělce, lehce válíme. Sejeme velmi brzy zjara (mráz mu neškodí, někde se říká že mák “potřebuje sněhovou vodu”), v březnu, mělce asi 1 – 1,5 cm hluboko, do řádků 35 – 42 cm. Nejčastější chybou při pěstování v malém i velkém je husté setí máku. Přesévání se můžeme vyhnout smícháním semen máku s jemným pískem (doporučený poměr 1 : 4) a pokusně byly dobré výsledky získány také při setí směsi klíčivého osiva máku a neklíčivého semene (v praxi předem upraženého semena máku) v poměru asi 1 : 10.

Ošetřování během vegetace: několikeré plečkování, případné jednocení na 10-15 cm. Na malých plochách může být mák silně vyzobáván a poškozován ptactvem. Osvědčilo se také vláčení prutovými branami, které odpleveluje, ale zároveň také mírně prosvětlí porost (vyšší výsev, užší řádky – kolem 20 cm).

Sklizeň: na malých plochách (připadají v úvahu pro přímý prodej s vyšší tržní cenou) lze ručně odlamováním makovic, jinak mechanizovaně kombajnem s úpravami (utěsnění všech částí, kudy se pohybuje semeno, snižení otáček ventilátoru na minimum). Důležité je dosušení semene, aby nehořklo a netuchlo. Žluknutí a znehodnocení semene je často způsobeno poškozením při sklizni. Výnos máku je asi 0,7 – 1,5 tuny/ha.

Kombinace máku s jinou plodinou: v knize 100+1 se píše, že je možné kombinovat mák s mrkví. Jinak lidé někdy zkouší kombinace s česnekem, ale špatně se pak česnek sklízí. Česnek je také lepší s ničím nekombinovat. Nebo také někdou zkouší mák s hrachem, ale musí se sít na řídko. Nejideálnější je, mák s ničím nekombinovat, roste moc bujně a je vysoký.
Pokud chcete estetickou záležitost, tak maku se lnem to bude velmi slušet :)

Postřehy: je možné sít i mák koupený na jídlo. Měl by klíčit. Ovšem je lepší si to nejpr nanečisto zkusit. Mnoha lidem se osvědčuje sít do vyhnojené půdy, řádky 30 cm od sebe a mák v řádku 15 cm od sebe.

Další z variant jak experimentovat hravě s mákem popisují uživatelky v komentářích:

Dagmar: Mě roste všude, stačí na podzim nesebrat všechny makovice a nebo rozhodit po záhonech, kde se mu bude líbit, tam poroste. A hlavně ho na jaře nevyplít.

Stanislava: Taky jsem rozhodila seminka vsude mozne i mezi bylinky a rostl hezky. A ptaci nechali na pokoji. Letos uz pujde na zahonek samostatne. Loni nebylo misto.

Tagy:


Napište komentářDalší kategorie: