Mák – setí, ošetřování, sklizeňTradiční potravina a olejnina příp. surovina na výrobu léčiv. Plodina historicky stará a významná. Pěstovat ho lze v nížinách i v podhůří, především v modré a bílé barvě semen (ta je atraktivní např. pro pekaře).

Mák vyséváme nejlépe po okopaninách hnojených hnojem, do odplevelené půdy, příp. také po jetelovinách; nevhodné jsou obiloviny (zaplevelení a špatná struktura půdy jimi zanechaná). Je-li mák přesto set po obilnině, je dobré hnojit menší dávkou vyzrálého hnoje či kompostu, při vyšší dávce hnojení se však snadno vyvrací (volit polohy chráněné před prudkým větrem).

Vzhledem k drobnému semenu je třeba připravit půdu na setí velmi jemně – zahradnicky. Po podzimní orbě na jaře vláčíme a smykujeme, aby šlo sít mělce, lehce válíme. Sejeme velmi brzy zjara (mráz mu neškodí, někde se říká že mák “potřebuje sněhovou vodu”), v březnu, mělce asi 1 – 1,5 cm hluboko, do řádků 35 – 42 cm. Nejčastější chybou při pěstování v malém i velkém je husté setí máku. Přesévání se můžeme vyhnout smícháním semen máku s jemným pískem (doporučený poměr 1 : 4) a pokusně byly dobré výsledky získány také při setí směsi klíčivého osiva máku a neklíčivého semene (v praxi předem upraženého semena máku) v poměru asi 1 : 10.

Ošetřování během vegetace: několikeré plečkování, případné jednocení na 10-15 cm. Na malých plochách může být mák silně vyzobáván a poškozován ptactvem. Osvědčilo se také vláčení prutovými branami, které odpleveluje, ale zároveň také mírně prosvětlí porost (vyšší výsev, užší řádky – kolem 20 cm).

Sklizeň: na malých plochách (připadají v úvahu pro přímý prodej s vyšší tržní cenou) lze ručně odlamováním makovic, jinak mechanizovaně kombajnem s úpravami (utěsnění všech částí, kudy se pohybuje semeno, snižení otáček ventilátoru na minimum). Důležité je dosušení semene, aby nehořklo a netuchlo. Žluknutí a znehodnocení semene je často způsobeno poškozením při sklizni. Výnos máku je asi 0,7 – 1,5 tuny/ha.

Tagy:

Leave a ReplyDalší kategorie:
angrešt choroby angrešt pěstování angrešt recepty brambory pěstování choroby rybízu chov drůbeže chov kachen chov slepic chov včel hortenzie pěstování hrušeň jalovec maliny pěstování ostružiny pěstování pěstování jahod pěstování malin pěstování máku pěstování obilí recepty rybíz pěstování slepice nemoci včely rojení včely v dubnu závlaha zahrady švestka