Hortenzie latnatá je mrazuvzdorná, na výsadbu máte poslední dnyHortenzie latnatá je nejodolnější proti mrazu. Zvládne i přesušení a její květy nejsou tak “okoukané” jako květy hortenzie kalinolisté.

Hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata) patří do první skupiny hortenzií. Tato skupina se vyznačuje tím, že rostliny je potřeba na jaře hluboce zřezat, protože vykvétají na letošních výhonech.

Odolná proti mrazu

Latnatá hortenzie je mezi hortenziemi nejspíše jedna z nejodolnějších proti mrazu, proto může zdobit zahrady i v severnějších oblastech.

Vynikne jako solitér, v nádobě, ale s oblibou se používá i jako živý plot. Díky tomu, že rozkvétá na novém dřevě, dokážete rostlinu jarním řezem nejen vytvarovat, ale také si zabezpečíté rozkvetlou živou stěnu na léto.

Atraktivní květy

Pokud si vyberete mohutnou odrůdu se silnými výhony, nebudete muset svou hortenzii uvazovat, aby se pod váhou velkých květů větve neohýbaly a nelámaly. Takto navolno bude působit přirozeně a vznešeně.

Hortenzie latnatá kvete většinou od srpna do října. Na rostlině se vytvoří bílá, poměrně nenápadná lata, která se později začíná vybarvovat.

Květy jsou vhodné na řez i sušení.

Jak pěstovat hortenzii latnatou

Tyto hortenzie jsou nejkrásnější na slunečném stanovišti. Zvládnou i polostín. V zásadě platí, že méně světlá znamená i méně květů.

Rostlinám vyhovuje propustná, výživná půda. Ideální je, pokud je země vlhká, ale latnatá hortenzie zvládne i přechodné suché období.

Nejlepší období na vysazování je začátek podzimu. Půda je ještě dost prohřátá, ale nejsou již vedra. Rostliny do prvních mrazů dobře zakoření a ujmou se.

A jaké termíny na výsadbu doporučuje odbornička?

Můžeme i v období řijna vysadit hortenzii do zahrady?

Odbornice radí: Ano, hortenzie je možné sadit i v tomto období. Dokonce je to nyní jedno z nejvhodnějších období na vysazení rostliny vůbec. Půda je ještě dostatečně teplá, takže umožňuje růst kořenů, které jsou pro úspěšné přezimování rostliny nejdůležitější. Nižší teploty v kombinaci s vyšší vzdušnou vlhkostí snižují stres z přesazení a není potřeba rostliny ani tak intenzivně zavlažovat. Vhodné období na výsadbu rostlin se končí v závislosti na lokalitě a počasí – na severu ČR někdy okolo 15. října a na jihu klidně i 15. listopadu. Po tomto termíně by jsem určitě už nesadila ani za velmi teplého počasí.

Tagy:


Napište komentářDalší kategorie: