Co se komu vydařilo – zeleninaJe mnoho snaživých lidí, kteří stále něco nového v zahradě pěstují a zkouší. Mezi ně náleží dlouholetý člen čtenářské rodiny p. Rud Křeček, Kladeruby n. Osl., p. Mohelno. Přečtěte si, co loni zajímavého vypěstoval.

Fazole Prizewinner.
Té nové odrůdě tyčkové fazole narůstají nejdelší výstavní lusky (přes 40 cm) a nasazuje mnoho lusků až do podzimu. Mladé lusky jsou křehké, bez vláken a nechají se na různé způsoby v kuchyni upravit. Zrno této fazole jest bledě růžové s málo stříkanými skvrnkami.

Tykev lžíce.
Tykev lžíce jest úponkovitá, šplhavá rostlina, bujně roste a hodně nasazuje zajímavých plodů tvaru lžíce. Odřízneme ostrým nožem horní část plodu a máme hotovou lžíci. Tuto tykev můžeme vysaditi kolem besídky neb verandy, anebo ji vedeme po treláži jako víno. Její zajímavé plody budou se skutečně líbiti.

Mák bílého zrna.
Nasel jsem si onoho máku do zahrady na záhon a dobře se mi vydařil. Má též pěkný květ, podlouhlé makovice sněhobílého, sladkého zrna. Mák používáme místo ořechů do bábovek.

Dvojí úroda zelí.
Měl jsem na záhoně v zahradě moravské rané zelí. Hlávky jsme uřezali a upotřebili. Košťály uřezaných hlávek jsem znovu okopal a zalil. Jak začaly košťály znovu rašiti, nechal jsem jen jeden výhon růsti, ostatní výhonky jsem vylámal. Výhonky na oněch uřezaných košťálech rostly jako nové zelí a narostly na oněch výhonech velké, tvrdé hlávky.

Jak jsem pěstoval brambory v zahradě.
Byl jsem zvědav, jak mohou narůsti velké brambory a jaký výnos mohou dáti. Předloňského roku jsem na podzim v zahradě záhon dobře chlévskou mrvou pohnojil a zryl. Z jara pak záhon před sázením dobře překopal. Brambory Pyrola a velký Rohlík vysázel jsem na záhon. Po sejítí jsem brambory dobře okopával. Nasypal jsem do škopku dřevěného popele, na to nalil vodu a dobře zamíchal a občas za sucha jsem tímto louhem ony brambory zaléval. Bramborové stonky (nať) narostly 1 m 60 cm vysoké, vypadaly jako nějaké keře. Pod prvním kopcem narostlo 4 kg 26 dkg. Pod druhým kopcem 4 kg 21 dkg. Pod třetím kopcem 5 kg 10 dkg. Pod čtvrtým kopcem 4 kg 32 dkg brambor. Pod velkým Rohlíkem narostlo 52 brambor ve váze 3 kg.


Napište komentářDalší kategorie: