Co dělat, pokud slepice nemůže snést vejceCo činit, nemůže-li slepice vejce snésti a trpí-li výklopem?
Článek z roku 1913.
Objeví-li se u slepice případ, že nemůže vejce snésti, dejme jí spolknout pilulku revňovou (k dostání v lékárně), uzavřeme ji do zvláštní místnosti a postavme tam nádobu s čerstvou vodou. Snesla-li pak slepice vejce, je nebezpečí odstraněno; jinak hleďme jí napomáhati. To se děje tím způsobem, že jedeme dobře naolejovaným ukazováčkem skrze kloaku do vejcovodu.

Opakujeme-li to několikráte, snese slepice vejce co nevidět. Cítíme-li při tom, že je vejcovod hodně ochablý, vstříkněme do něho vlažný 2 – 3procentní roztok tanninový. Hleďme to provésti co nejobezřeleji tak, aby roztok tanninový zcela přesně do vejcovodu vnikl. Stahuje-li se vejcovoc ještě silně dohromady, smíchejme vařené luční semeno s makovým olejem a vstříkněme směs tu do vejcovodu. Nevyšlo-li by proti všemu očekávání vejce ven, hleďme je prstem zachytiti a jemným posunováním vytlačiti.

K tomu cíli položíme slepici naznak a nechme jinou osobou křídla a nohy její držeti. Cítíme-li, že skořápka vejce se rozdrtila, tu upusťme od každého pomáhání, neboť by tím vejcovod mohl být poškozen. Po vyjítí vejce doporučuje se vstříknout do vejcovodu slabý as 1/2 – 1procentní roztok kamencový. Často bývá slepice při obtížném snešení vejce postižena výklopem vejcovodu a kloaky. Abychom docílili vyléčení, omyjme čistě vyklopené části a koupejme je ve vlažném 3procentním roztoku tanninovém. Také stejná část vinného octa a stejná část vody je dobrým prostředkem k umývání.

Nyní se pokusme prstem dříve v oleji smočeným vniknouti do vejcovodu a pak za slabounkého tlaku vyklopené části tam vpraviti. Je-li tlak velmi silný, nechejme slepici spolknouti opiovou pilulku (0.1 – 0.2 opia obsahující). Tyto pilulky můžeme několikrát za den dáti. Povolilo-li tlačení, poskytněme pak slepici několik dní jen velmi málo zobu, ale dostatečné množství vody.

Tagy: ,


3 odpovědí

  1. Libuse Matejkova

    Slepicka pravdepodobne emuze snaset vejce, ma spodek tvrdy,teplejsi a vetsi nez ostatni slepice. Podala jsem ji 1/4 acylpyrinu a zkousela ukazovackem /v rukavici /namazany sadlem ,zda-li tam neni uviznute vejce, ale nelze to nahmatat. Hrebinek ma cerveny, malo zere, je apaticka, strani se, trva to jiz nekolik dni. Mam vyhledat v pondeli veterinare, nebo zkouset vasi radu? Nemam ovsem doporucene pripravky. Dekuji za radu.

  2. Vladimíra

    Mám slepici, zpočátku byla normálního vzrůstu jako ostatní dnes je velice mohutná, širší než kohout, nesnáší vajíčka i když se snaží při sedu těžce dýchá, kvůli hmotnosti se ji špatně chodí, ale žere normálně. Má nazelenalé hovino a stalo se jednou, že bylo i žluté jako žloutek. Prosím o radu.

  3. Anonymous

    Co dělat pokud slepice vejce po snesení vysaje.

Napište komentářDalší kategorie: